با ما همراه باشید

اخبار شهرداری

تا دیر نشده…

مدیر ویرایش ویرایشگر

منتشر شده

در

تا دیر نشده…
علی قاسمی
دانشپذیر دوره دکتری مدیریت عالی کسب و کار(DBA) دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
شبکه بانکی کشور بیمار و دچارذات الریه است.
انتشار اخبار نگران کننده از هدر رفت منابع مردم در بانک ها واعطای تسهیلات تعدای از بانک ها به بعضی از اعضای هیات مدیره،مدیران وحلقه های وابسته به بانک ها با بهره کم وطولانی مدت ونیز اعطای وام چند هزارمیلیاردتومانی به بعضی از اشخاص حقیقی وحقوقی وشرکت های زیر مجموعه ان که در تولید واشتغال نقشی ندارند از وجود بیماری در شبکه ی بانکی کشور خبر می دهد.بانک ها بخش عمده تسهیلات و وام ها را عموما به حلقه های نزدیک و وابسته به خود می دهند،و عموم مردم از این تسهیلات بی بهره اند.
عدم پرداخت بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه به مردم در سال ۹۷ موید این نظر است .از سوی بخش عمده منابع بانکی کشور در دست کمتر از ۳۰۰شخص حقیقی وحقوقی است .۱۶۰۰۰ میلیاردتومان وام توسط ۶۷ نفر به تاراج رفت.میلیون ها دلار و یورو ارز از کشور قاچاق گردید.میلیارد ها تومان ارز را اشخاص با ارز دولتی و نیمایی برای واردات دریافت کردند،اما بعصا با این ارزها کالایی وارد کشور نشده و یا در بهترین وضعیت کالای وارداتی با ارز ازاد تحویل مردم‌گردید. این وضعیت متاثر از انحصار گرایی ، رانت سازی، رانت خواری و کم نظارتی است.
تعدادی از اعضای هیات مدیره
برخی از بانک ها در چندین نوبت وام های چند صد میلیونی بالای ۱۰ و۲۰ ساله با سودهای ۴ در صد،۷درصدو۹درصد برای مسکن وخودرو و… دریافت کردند
سوال جدی از موسسان این بانک ها و بانک مرکزی در مقام ناظر این است ایا سایر شهر وندان این کشور می توانند از این تسهیلات با سود ناچیز وبلند مدت بر خوردار شوند؟
از سویی تعدادی از بانک ها در کشور از خط قرمز ورشکستگی گذشتند..
بانکی با ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه اولیه امروز ۸۰۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته دارد و#بانک دیگری با ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه اولیه ، رکورد ۱۷۰۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته را زد.
بعضی از بانک ها همانند گذشته تلاش دارند تا با استقراض از بانک مرکزی بر این حجم از زیان انباشته سر پوش بگذارند ورمق نیمه جان خود را در زمین شبکه بانکی کشور بکشند. بهارستان نشینان این بار نیز همانند پرونده حجم نقدینگی مدیریت نشده و با غفلت از جایگاه نطارتی خویش به سکوت نشسته اند..این سکوت از چشمان تیزبین مردم دورنمی ماند . سر انجام باید دست به اصلاحات جدی در شبکه بانکی کشور زد .اگر تبعات اصلاحات را اکنون قبول نکنیم، قطعا در اینده نه چندان دور باز این عموم مردمند که باید سیلی ان را از دست  غول تورم بخورند. باید با اصلاحات در شبکه بانکی، به نجات اقتصاد کشور کمک کرد.تا دیرنشده….

روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی زرگرشهر

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 50 = 52